Актуално
Проф. Таня Йосифова за последните изменения в потребителското право

Последните изменения в потребителското право – изисквания към онлайн търсачките, намаления на стоки, доказване на автентичността на отзивите". Във Варна на 25 юни се провежда форум на Digital4 по тази тема.
Проф. Таня Йосифова, адвокат, експерт по гражданско и трудово право, преподавател в няколко университета, вкл. и в МВР, председател на Арбитражен съд при БСК, коментира в предаването "Законът и Темида".
"Утре във Варна се провежда едно събитие, организирано от фондация Digital4, и е посветено на оптимизацията на сайтовете. В потребителското право настъпиха изменения, които влязоха в сила на 28 май 2022 г. Целта беше да се транспонират няколко директиви на ЕС и по специално, омнибусната директива. И като потребителска сфера целта е да се осигури по-голяма защита на потребителите.
На първо място, се въвежда предварителна преддоговорна информация, която търговците трябва да предоставят на потребителите – по-специално за онлайн търговците, платформите, търсачките.
Задължително трябва да се посочи дали третата страна, която предлага продуктите си на една онлайн платформа, има търговско качество или не е просто едно физическо лице. Трябва да се посочи разпределението на задълженията по договора между третата страна, която предлага продуктите, и платформата. Като тази информация по никакъв начин не засяга отговорността на онлайн платформата или на третата страна.
Освен това изменения бяха въведени и в областта на намаленията на стоките, и в областта на отзивите, които потребителите предоставят.
Завишени бяха и санкциите в случаите, когато търговците не предоставят преддоговорна информация на потребителите. Тези санкции могат до достигнат до 4% от годишния оборот на търговеца, ако става дума за извършено широко разпространено нарушение или такова със съюзно измерение, което трябва да се установи от КЗП."
"Основните параметри, които определят класирането при онлайн търсачките, защото класирането е свързано с представяне на продукта на една по-предна, челна позиция. Ето защо и ЕК публикува специални насоки относно тези основни параметри. Те са свързани с прилагането на Регламента за прозрачността в онлайн платформите и онлайн търсачките – Регламент 2019/1150, който има пряко приложение и за Р България, като член на ЕС. Търсачките използват алгоритми, на които е основано класирането, и често те са търговска тайна."
Чуйте още подробности в звуковия файл.
Дата: 24.06.2022
Актуално
- Проведе се заседание на Арбитражната колегия на АС при БСК
- Проф. Коре Лилехолт: Арбитърът е удовлетворен, когато решението е достатъчно убедително за всички страни
- Какво знаете за възможностите на арбитража?
- Доц. д-р Надежда Христова (арбитър към АС при БСК) представи монография „Правен режим на защитените природни територии“
- Д-Р СИМЕОН ЧАНАЧЕВ: ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ ПРАВНИТЕ СПОРОВЕ СА РЕЗУЛТАТ ОТ НЕПЪЛНИ ИЛИ НЕТОЧНИ УСЛОВИЯ ПО СДЕЛКИТЕ
- ТОМИСЛАВ ТОШКОВ: МЕДИАЦИЯТА ПОМАГА НА СПОРЕЩИТЕ СТРАНИ ДА ЗАПАЗЯТ БИЗНЕС ОТНОШЕНИЯТА СИ
- Председателят на АС при БСК участва в конференция „Арбитражът в Югоизточна Европа“
- Драгия Драгиев: Разглеждането на делото в рамките на една инстанция задължава и налага изисквания и отговорности, различни от тези на съда
- Адв. Петя Мургова е сред лекторите на Digital4Plovdiv на 12-13 октомври 2023 г.
- Стартира онлайн платформа за е-медиация