Арбитражен съд
Предимства на арбитража пред съдебното правораздаване
1. Арбитражът е по-бърз, тъй като арбитражното дело се разглежда едноинстанционно. Арбитражното решение не подлежи на обжалване и може незабавно да бъде приведено в изпълнение.
Арбитражът разглежда само граждански и търговски дела и поради това е по-малко натоварен с дела от съдилищата. Насрочването на заседанията става с оглед нуждите на делото, а не с оглед натовареността на институцията.
2. Арбитражът е по-евтин от държавното правосъдие, тъй като с покачване цената на иска, размерът на арбитражната такса намалява значително.
3. Стабилност на решението и съдебен контрол от Върховния касационен съд. Арбитражните решения могат да бъдат оспорени само по исков ред пред Върховния касационен съд, само при наличието на изчерпателно посочените основания в чл. 47 ЗМТА. Това обезпечава стабилността на арбитражните решения. Те не са изложени на риска от недобросъвестно оспорване и спиране на изпълнението.
4. Арбитражът е конфиденциален. Делата се разглеждат при закрити врати, освен ако няма изрично съгласие на страните по делото да се допуснат лица, които не са свързани с арбитражното производство.
5. Страните избират арбитрите. В арбитражното производство могат да бъдат привлечени най-добрите специалисти в съответната област, което обезпечава постановяването на компетентно и правилно решение.
6. Страните избират арбитражната процедура. В зависимост от спецификата на правния спор страните могат да се споразумеят по каква процедура да бъде разгледано делото им (в едноличен или многочленен състав; според Правилника на АС при БСК или по приети от страните по спора процедурни правила).
7. Арбитражното решение се ползва със сила на присъдено нещо и с изпълнителна сила - въз основа на арбитражното решение се издава изпълнителен лист от СГС.
8. Изпълнението на арбитражните решения в чужбина е облекчено от Ню Йоркската конвенция за признаване и изпълнение на чуждестранни арбитражни решения и Европейската конвенция за външнотърговски арбитраж. Признаването и изпълнението на съдебните решения в чужбина е подчинено на процесуалните правила на всяка отделна държава.
Клауза за арбитраж препоръчана от БСК
1. С оглед изискванията на чл. 9 от ГПК , чл. 1, ал. 2 , чл. 2 и § 3, ал. 1 от Преходните и заключителни разпоредби та ЗМТА, Устава на АС при БСК и Правилника за работа на АС при БСК, Българската стопанска камара препоръчва на юридическите и физическите лица при сключване търговски и граждански договори следната арбитражна клауза:
“Всички спорове породени във връзка с изпълнението на настоящия договор, както и споровете за попълване на празноти в него или приспособяването му към нововъзникнали обстоятелства, ще се решават от АС при БСК”.
Или съкратен вариант : “Споровете по настоящия договор ще бъдат решавани от АС при БСК”
2. Ако сте пропуснали да включите арбитражна клауза във Вашия договор, но и двете страни имате желание да разрешите възникналия във връзка с неговото изпълнение спор по-бързо и да се обърнете към арбитраж, то е необходимо да се подпише допълнително споразумение със следния примерен текст:
Допълнително споразумение /дата и страни/
“Всички спорове породени във връзка с изпълнението на договора между …………………./страните / сключен на ……….. /дата/, ще бъдат решавани от АС при БСК.”
Препоръчаната арбитражна клауза е приложима по вътрешни и международни търговски и граждански договори. Уместно е при външнотърговските договори страните да уговорят в арбитражната клауза и приложимото материално право.
Извън компетентността на арбитражния съд са споровете за вещни права или владение върху недвижим имот, издръжка, трудови правоотношения , публичноправни спорове – нарушение или недействителност на административни актове.